Czym jest bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to zaburzenie snu charakteryzujące się powtarzającymi, częstymi przerwami w oddychaniu (min. 10 s) podczas snu. Każda taka przerwa w oddychaniu prowadzi do nagłego wybudzania się organizmu, walczącego o dopływ tlenu do dróg oddechowych. Zakłócenia snu prowadzą w efekcie do znacznego zmniejszenia się codziennego poziomu energii oraz sprawności umysłowej, a także obniżenia ogólnego stanu zdrowia. 


Jakie są objawy bezdechu sennego

Charakterystyczne dla bezdechu sennego objawy można zaobserwować zarówno nocą podczas snu, jak i w ciągu dnia wykonując codzienne czynności. Są to m.in.:

  • głośne chrapanie
  • przerwy w oddychaniu
  • uczucie duszenia lub dławienia się
  • częste oddawanie moczu w nocy
  • poranne bóle głowy
  • senność w ciągu dnia, brak odczucia wypoczynku po nocy
  • problemy z koncentracją, drażliwość.

Powyższych objawów nie należy lekceważyć. Skutki nieleczonego bezdechu sennego mogą prowadzić do chorób serca, problemów z nadciśnieniem, zwiększonego ryzyka zawału, czy udarów. Przewlekle odczuwane zmęczenie, problemy z koncentracją i senność, spowodowane zaburzeniami snu są częstą przyczyną wypadków drogowych oraz wypadków przy pracy.


Diagnostyka bezdechu sennego

Badanie poligraficzne pozwala na szybką i skuteczną diagnostykę bezdechu sennego. Sprzęt do wykonania poligrafii wypożycza się na jedną noc. Urządzenie wyposażone jest w czujniki, które rejestrują przez całą noc parametry: saturację krwi, chrapanie i przepływ powietrza przez drogi oddechowe, wysiłek oddechowy oraz pozycję ciała podczas snu. 
 
Dzięki niewielkiemu oraz łatwemu w obsłudze aparatowi diagnostycznemu, badanie poligraficzne można wykonać w domu, bez konieczności pobytu w szpitalu. W większości przypadków, badanie to jest wystarczające dla właściwej diagnozy bezdechu sennego. Lekarz analizuje dane zarejestrowane podczas snu i w zależności od postawionej diagnozy, zaleca zastosowanie odpowiedniej terapii.


Jak leczyć bezdech senny

W leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego stosuje się terapię za pomocą dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, zwaną terapią PAP (positive airway pressure) lub CPAP (continuous positive airway pressure). Leczenie polega na wprowadzaniu do dróg oddechowych powietrza pod odpowiednim ciśnieniem, tak aby zapobiec zapadaniu się mięśni gardła, a tym samym - występowaniu epizodów bezdechu. Do jego stosowania potrzebny jest odpowiedni aparat terapeutyczny. Codzienna terapia pozwala znacząco ograniczyć liczbę bezdechów, a jej efekty widoczne są już po kilku dniach.

Na terenie Centrum Medycznego PZU Zdrowie Medica znajduje się Punkt Zaopatrzenia Ortopedycznego, w którym można zakupić sprzęt do terapii bezdechu sennego objęty refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. 


Umów się na badanie

Jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny wykonaj prywatnie badanie poligraficzne snu i umów się na konsultację do naszego specjalisty, bez kolejki i skierowania. 

Cena badania z opisdem: 240 zł

Więcej informacji na temat badania: 365 09 68 lub 503 852 605
Zapisy na konsultację pod numerem: 24 364 70 00