Transakcja obejmie 32 placówki w ramach części ambulatoryjnej Falcka, bez segmentu ratownictwa medycznego. Falck nadal będzie świadczył usługi ratownictwa i transportu medycznego za pośrednictwem spółki Falck Medycyna. Przejęte centra medyczne zlokalizowane są w 14 miastach na terenie całej Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Słupsku i Ustce. Łącznie pracuje w nich ponad 1100 osób, w tym lekarze, pielęgniarki, położne i personel administracyjny. Wśród przejętych placówek są zarówno wielospecjalistyczne centra medyczne zlokalizowane w dużych miastach, przychodnie przyzakładowe jak również warszawska sieć Starówka, obecna z przychodniami rodzinnymi także w mniejszych miejscowościach wokół stolicy.  

Placówki zostaną przejęte od duńskiej Grupy Falck, która jest wiodącym międzynarodowym operatorem medycznym w zakresie ratownictwa działającym na polskim rynku od 1993 roku. Falck jest jednym z największych podmiotów w Polsce zapewniających opiekę medyczną dla pacjentów indywidualnych, firm oraz instytucji publicznych. Centra medyczne Falck oferują szeroki zakres usług, m.in.: porady internistyczne i specjalistyczne, badania diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, usługi stomatologiczne czy zabiegi rehabilitacyjne. Spółka jest szeroko znana na rynku z doskonale zorganizowanych usług medycyny pracy i profilowanych programów profilaktycznych, jak również dobrze rozwiniętej oferty produktów medycznych dla pacjentów indywidualnych. Gwarantem jakości tych usług są posiadane przez Falck certyfikaty ISO 9001:2008 i ISO 14001.

Zakup ogólnopolskiej sieci istotnie poszerza zasięg infrastruktury medycznej PZU Zdrowie, która od kilku lat nabywa i buduje centra medyczne pod własną marką.

Przejęcie centrów medycznych Falck to największy projekt akwizycyjny PZU Zdrowie. Z uwagi na dynamicznie zwiększającą się liczbę klientów w ramach Opieki Medycznej PZU taka forma rozszerzenia naszej sieci była niezbędna. Wybraliśmy podmiot o dobrej renomie na rynku, z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze zarówno klientów indywidualnych jak i korporacyjnych. Poprzez  włączenie kolejnych 32 placówek do sieci PZU Zdrowie będziemy w stanie zapewnić dostęp do opieki medycznej osobom mieszkającym zarówno w dużych, jak i średnich i mniejszych miastach. – mówi Julita Czyżewska, prezes zarządu PZU Zdrowie.

Dla dotychczasowych pacjentów centrów medycznych Falck zmiana nie będzie niosła dodatkowych formalności.

Ze względu na wysoką jakość świadczonych usług Falck był dotychczas istotnym partnerem PZU Zdrowie jeśli chodzi o obsługę pacjentów posiadających ubezpieczenie medyczne PZU. Dlatego wierzę, że w efekcie tej transakcji jako PZU Zdrowie będziemy jeszcze bliżej naszych pacjentów, a doświadczenie przejmowanej kadry będziemy w stanie wykorzystać przede wszystkim przy rozwoju usług, z których Falck jest najbardziej znany.  – wyjaśnia Piotr Lizukow, członek zarządu PZU Zdrowie nadzorujący transakcję.

Cieszymy się, że znaleźliśmy wiarygodnego nabywcę, który będzie dalej rozwijał przejmowane centra medyczne. Od dawna współpracowaliśmy z PZU przy obsłudze ich pacjentów. Falck zamierza kontynuować prowadzenie działalności w Polsce i nadal będzie świadczył usługi ratownictwa i transportu medycznego. – mówi Tor Lønnum, dyrektor finansowy grupy Falck.

PZU Zdrowie jest operatorem medycznym posiadającym własną sieć, do której należy 97 placówek. Ponadto współpracuje z ponad 2100 placówkami partnerskimi w ponad 570 miastach w Polsce oraz 50 szpitalami i ponad połową aptek w kraju.